Skotská inspirace pro Moravu & Slezsko

19. 09. 2014 19:04:16
Za pět let to praskne;. V roce 2009 vyšel v Respektu pod tímto názvem poměrně rozsáhlý článek o snahách Moravanů. Jediné zdejší autonomistické síly. Název se ukázal jako prorocký. Skotové nevyhráli, ale poprvé od roku 1990 začíná Evropa diskutovat o decentralizaci a v krajním případě i změnách hranic. Na východě přikročili už i k realizaci, ale špatně skryté iredentisty tentokrát vynechme. A řeči o krizi Evropy ohrožené Putinem také. Nikdy prostě není podle Čechů dobrý čas na moravskou otázku

1990: Strany požadující federální stát pro Moravu a Slezsko získaly na svém území 30% hlasů. (8% ČR) a vstoupily do vlády. Rok poté (19.3.1991) 50.000 lidí na Svoboďák v Brně vyšlo s pokřikem: “Nézme Češi!”. Lehce nabyl, lehce pozbyl. Dnes jsou tyto síly zcela marginální. Což bylo vidět i v místní debatě o Skotsku. Obdobné úvahy směrem k Moravě byly pisateli užívány na samé hranici argumentu “ad absurdum”. Otázky identity jsou ale velmi citlivé, emocionální a hlavně dynamické. Řečeno Adamem Šůrou, autorem zmíněného “Za pět let to praskne”. Jak nám ukazuje i příběh Skotské národní strany která měla před 30 lety 0,5% a i příběh jejího vůdce Alexandra Salmonda kterého na celá život nasměrovala uštěpačná poznámka na stranu Skotů. Ač se vám to nezdá, obdobné výroky vytvářejí neustále další a další Moravany. Stačí aby Čech použil “u nás v Čechách” v souvislosti s rozhovorem o Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí.

Moravskoslezská autonomie pro nás není nástrojem finanční spásy. Je to dost možná jen přirozená obrana před ostentativním ignorováním moravských specifik. Je jedno zda jde o Krause vysmívajího se Moravanům, Sobotku chválicího zkrocení separatismu a nebo ignoraci našich vlád vzhledem k nárokům moravské menšiny.

Naša zem je Morava a Slezsko. Moravská identita je životní pocit kterým vás těžko může naplnit nějaký Zlínský kraj. Moravskoslezská země je potencionální celek který dosáhne na EU dotace bez sdružování do fiktivních NUTS-2 krajů, dokáže naplnit identitu i spádovost svých obyvatel, přičemž srovnatelné samosprávné jednotky se v zahraničí obejdou s polovičním počtem politiků než současné kraje na území Moravy a Slezska.

Naproti tomu je nám tlačena koncepce Velkočešství. Češi z Čech se cítí naplnění již samotným státem a nerozumí volání po federalizaci či autonomii ve stylu Bavorska nebo Saska. V roce 1968 chtěli naši předchůdci federální stát Morava a Slezsko. Všichni se bez vyjímky považovali za Čechy z Moravy. Odmítnutí argumentací “nejste národem” způsobilo radikalizaci a znovu utvoření moravského národa. (Dnes 7% obyvatel ČR)

Nechceme brát Praze. Sražení Prahy na kolena nám v ničem nepomůžeme. Dějí se sice nefér věci že EU financuje projekty hned za cedulí Praha aby byly ku prospěchu spíše Praze než středním Čechám, ale nechme to být. Praha je až na Bratislavu nejmenším hl. městem v porovnání s našimi sousedy. Evropskou superstár v Hudečkových snech tak nejspíš stejně nebude. My “jen” chceme aby naše daně byly odvedeny zemi Moravskoslezské. Brněnský novinář Michal Kašpárek hovoří o šalině na Ruzyni jako o nejdůležitější v zemi. Beze všeho. Ale obyvatel Vidnavy raději dnes možná užije letiště v polské Wroclawi protože stále chybí důležitá regionální spojka pod Červenohorským sedlem. Zde je přesně místo pro zemskou samosprávu, pro doplnění tam kde samotný stát nedohlédl regionálních specifik. Zde je místo pro použití našich daní přímo bez přerozdělení v Praze. Kraje dnes čekají na drobky a chce se po nich čimdál více za konstantního přísunu peněz. A proč má o evropských penězích na sebemenší projekty např. na Slovácku rozhodovat úřad v Praze?

Chceme být sami sebou. Jak Kašpárek píše na jiném místě jeho úvahy:

“Regiony bychom měli namísto placebo rozvoje napojit: Čechy na Prahu, jižní Moravu na Vídeň a severní na dvoumilionový Hornoslezský metropolitní svazek.”

Potřebujeme dále abychom vládli svoji daňovou sazbou. Jinak nemůžeme přilákat firmy. Nedávná demografická prognóza ČSÚ předpokládá že Ostravsko ztratí do roku 2050 až 20% svých obyvatel. Zbytek Moravy & Slezska na tom nebude o moc lépe. Jediná naše naděje aby ti nejlepší Moravané neodcházeli a v Praze nerodili děti které se stanou Čechy je obnova naší země se silnou fiskální autonomii ve stylu finských Aland, nebo budoucích slibů Skotsku.

A jak píše Svatopluk Bártík: Je otázkou, zda by kdy vzniklo Československo a později samostatné Česko, pokud bychom vše počítali s kalkulačkou v ruce. Těžko si představit Masaryka, kterak vykřikuje “chceme samostatný stát - pokud se nám to vyplatí.”

Jde o naši identitu a naši existenci. Tato investice nejde spočítat. Je to srdíčko. Odmítněme klausovské peníze. O vlastní kořeny a identitu jde až v první řadě.

Autor: Radek Král | pátek 19.9.2014 19:04 | karma článku: 13.92 | přečteno: 1291x

Další články blogera

Radek Král

Uteč z Moravy a ze Slezska kdo můžeš!

Za posledních deset let uteklo z Litvy do zahraničí 12 % obyvatel. Rusko za dvacet porevolučních let ztratilo 9 % populace. Naše média líčí situaci v Litvě jako kritickou a alarmující.

13.12.2016 v 8:16 | Karma článku: 26.09 | Přečteno: 2082 | Diskuse

Radek Král

Obnovme Moravu, obnovme Čechy. Kraje jsou jen prázdné nádoby a trampolíny do Prahy

Nedávno mě pobavilo stěžování Pardubického hejtmana Martina Netolického na systém čerpání evropských dotací...

3.10.2016 v 20:51 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 1388 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Tichý(Bnj)

Řešiči a pohodáři

Jsou lidé, co mají potřebu neustále něco řešit, ať už je to politika, či babské drby. Nebo vztahy. Hlavně vztahy druhých. Řešiči obvykle hned vědí, kde je pravda, kdo je kdo, kdo je s nimi a kdo proti nim.

12.11.2018 v 15:06 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 336 | Diskuse

Eva Sedláková

Chovní a tažní

Ve firmě se jedinci dělí na chovné a tažné. Chovní jsou jedinci najímaní z důvodu známosti, rodinných vztahů. Někdo však také musí makat a vytvářet zisk. Proto zaměstnance rozdělujeme na chovné a tažné.

12.11.2018 v 14:58 | Karma článku: 19.12 | Přečteno: 480 | Diskuse

František Skopal

Popis mechanismu degenerace lidskosti v člověku

Všude chybí velikost ducha a proto všude vládne malost a úzkoprsost rozumu. Proto se rozmáhá rozumové sobectví, egoismus, zištnost, vypočítavost, chladné kalkulování a bezohledný racionalismus.

12.11.2018 v 13:55 | Karma článku: 8.21 | Přečteno: 304 | Diskuse

Karel Ábelovský

Tenkrát v Listopadu

... nějací nepříčetní a hysteričtí sluníčkáři, nás vyhnali na dvůr fabriky, kde se naši milý "soudruzi" marně snažili vysvětlit nám prostým dělníkům i pracující inteligenci, že děti nemohou rozhodovat o tom, kdo bude vládnout.

12.11.2018 v 13:36 | Karma článku: 12.17 | Přečteno: 432 | Diskuse

Helena Vlachová

Propad českého školství

O tom, že se polistopadové školství propadá stále víc a víc, není nejmenších pochyb. Dříve jsme se mohli chlubit tím, že jsme národem Komenského, dnes tomu již ani zbla není.

12.11.2018 v 7:03 | Karma článku: 26.53 | Přečteno: 879 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2035
Jenom další Moravan, který chce znovu svoji zemi vidět jak hrdě kráčí vedle Čech a Slezska. Vzpřímeně a v samosprávném celku, nikoliv zmrzačenou na prosté kraje. WWW.NASAMORAVA.EU - FB.ME/NASA.MORAVA

Najdete na iDNES.cz