Hop Hop! Češi mistři v tom že se stydí za Čechy.

12. 02. 2014 22:02:07
Věděli jste že... ČR má největší podíl obyvatel na světě kteří neuvádějí žádnou národnost? (25,3%)

Dlouho ve mě hlodala domněnka ohledně posledních výsledků sčítání lidu. Kde se vzalo tolik nenárodních občanů našeho státu? Kde se vzalo těch cca 25% procent lidí kteří svoji národnost uvést nechtějí nebo jí ani nemají? Není v tom Česká republika nejlepší na světě? Možná je na vině i způsob sčítání? Mnozí Moravané si vzpomenou jak těsně před sčítáním se různé moravské organizace snažily prosadit zaškrtávací dotazník pro národnost.
Neuspěšně, ČSÚ s poukazem na obecné trendy tehdy vybralo prázdné pole k zápisu. Narozdíl od USA a Polska které zaškrtávací metodu používají, narozdíl od Slovenska které dokonce uvedlo Moravany v možnostech k zaškrknutí. Českým statistickým úřadem byl oproti tomu odmítnut i kompromisní návrh šíření informačního letáku o možnosti přihlášení se k libovolné národnosti, tedy i moravské. Obdobný leták ale rozšířila po velké části Moravy strana Moravané sama. Dodnes se ale i tak setkávám s lidmi kteří se dušují že kdyby o této možnosti věděli jejich volba by byla jasná: moravská.
Nicméně po posledních výsledcích sčítání lidu nebyli pravými vítězi Moravané kteří tak zásadně navýšili své počty (o cca 90%). Byla jimi hlavně masa Bezejmenných (nárust o cca 1400%). Jsou si rovni a všichni mají krásnou kolonku neudaná/neznámá. Těžko říct kdo to vlastně je. Možná je tam dost Romů, ale i těch co pokřikují Hop, kdo neskáče není Čech ožralí na náměstí a nebo intelektuálů kteří jsou nad národnost povzneseni. A nebo zvítězilo švejkovství společně s obavou o osobní údaje?
Nevím. A právě proto jsem se bezejmennou "národnost" rozhodl prozkoumat napříč světem. Již brzy se ukázalo že s lidmi kteří svojí národnost neudávájí/necití/nechtějí uvést prakticky nikde na světě sociologické a statistické průzkumy nijak důkladně nepracují. (Zdroje jsou uvedeny na konci článku.)
Metodika sčítání je ve všech zemí na světě trochu jiná. Obecně platí že největší podíl jiné (others), nespecifikované (unspecified) nebo dokonce neznámé (unknown) mají státy třetího světa (Uganda, Nepál, Indonesie, Kongo) nebo naopak vysoce kosmopolitní státy (Lichtenštejnsko, Monako)
To co se však v přehledových světových statistikách neříká je složení oné položky. Others/unspecified/unknown tak může zahrnovat bohatou různorodou smetánku ze všech zemí na světě nebo kmenově tříštěnou společnost. V některých zemích raději ani údaje o etnicitě nezjištují, pravděpodobně v zájmu stability státu (Filipíny) jinde se zjištuje spíše rasová příslušnost.(USA)
Česká republika se ale vymkla všem statistikám z kloubu. S 25,3% lidí kteří neuvedli svoji národnost nebo ji dokonce necítí s náskokem utíká všem zemím na světě. Jde o skutečně Bezejmenné? A nebo jsou to lidé kteří nemají být na co hrdi a necítí žádnou pozitivní sounáležitost s jinou skupinou obyvatel státu? Stačí se podívat třeba na dokument Země česká domov tvůj. Několik lidí tam odpovídá na otázku: "Si hrdý že jsi Čechem?" kategorickým "NE!" V takovém případě by se i původně jinak zamýšlené iniciativy jako www.stopcechum.cz dostávaly náhle do jiné a neironické pozice.
Možná je to nedůvěra spojená se znechucením. U politiky i státu platí to co u sportu: "Podívej vyhráli sme!"(MY) - "ONI to zas posrali". Hlasy vyzívající k bojkotu sčítání byly před 3 lety taktéž nebývalé silné. Na příkladu rytiřů Jedi si ale můžeme povšimnout že tato recese pravděpodobně tímto způsobem výsledky zkreslit nemohla.
Zajímavým údajem, který se bohužel nezjištuje by mohla být otázka: "Jakou národnostní volbu jste zvolili před 10 lety?" Variantě o vzpouře Bezejmených a znechucených z ostatních Čechů a jejich státu nahrává i že součet Bezejmenných a Čechů ze sčítání 2011 přesahuje počet Čechů z předchozího sčítání roku 2001 asi jen o 105tis. obyv. V tomto bodě se dostáváme i k jediné interpretaci kterou uvadí ČSÚ:

"Skupina osob, která neuvedla svou národnost, byla v podstatě rovnoměrně rozložena jak z hlediska území, velikosti obce bydliště, tak z pohledu základních charakteristik obyvatelstva (věk, pohlaví, vzdělání, ekonomická aktivita).
Z údajů posledního sčítání lze vyvodit závěr, že větší část osob, které neuvedly svou národnost, patřila v minulých sčítáních hlavně do skupiny osob s národností českou. Tato volba totiž zaznamenala proti sčítání 2001 největší absolutní propad."

Otázkou je nakolik nese vinu na vzniku Bezejmenných ve sčítání lidu i samotný atypicky zvolený dotazník společně s doplňující informací že pole je nepovinné. Tento zásah měl umožnit svobodnou volbu, spíše ale mohl deformovat výsledky. Pokud byl formulář příčinou takto vysokého počtu Bezejmenných, lze sčítání chápat i jinak než jako přesné součty nepřesných čísel? Interpretují statistici vůbec fakt existence Bezejmenných nějakým hlubším závěrem, než pár větami?
Pro nás Moravany mám jednu dobrou zprávu, tam venku možná každý čtvrtý člověk opustil svůj národ a nebo se za něj a jeho stát dokonce stydí. Na nás je abychom i třeba od úst k uším tyto lidi přesvědčili že na Moravě je přirozené být Moravanem. Podle sčítání roku 2011 se zdá že jsme na dobré cestě.
I pro české čtenáře však mám jeden dobrý konec. Navíc v duchu probíhající olympiády. Jó! Češi jsou zas mistři světa! Dokonce i v tom že nejsou Češi...

Údaje podle:
1) https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/2075.html#ez
2) http://vdb.czso.cz/sldbvo/#!stranka=podle-tematu&tu=30809&th=&v=&vo=H4sIAAAAAAAAAHVOu07DQBBcB4zzKgIFHb9gyR0dXGJbtvw4y74Y4YqDWDHIJMa-JFch0UBBCz0FZX4C8QW0VIiemhIuQUCBWGlXO6uZ2Zm_gVyVsH5Cp1SdsONctWiVebSQleeHx82DpxWomdDMx3Rg0iM2Lm1osKxMq2ycD3ixswuLas_qYnZEtxg0-pERBihEXnUG5wB_ONLPw5yOhqo9YukwLTde7-7fL662ayDZIE9pPkl5CZ1fnj85PUzLy_ntVuvm5boGwAthJv_zBDgXUSIL7y2jMJB8BoqFdR8TVDBYc7DesyOxNXVEcIwipC_ujYigGDvYtYUEC0z2gwR3Q5QITITOR5Zr6F9-cmyEibFMsPohikFb0M3Q-1YoBHX7roMY1G3d8EkQC0sFk16oaRr_BEvyccZ9AQAA&vseuzemi=null&void=
3) http://www.iussp.org/sites/default/files/event_call_for_papers/IUSSP%20Ethnicity%20Indonesia%20Poster%20Section%20G%202708%202013%20revised.pdf
4) http://de.wikipedia.org/wiki/Liechtenstein#Wohnbev.C3.B6lkerung
5) http://cbs.gov.np/wp-content/uploads/2013/10/Caste%20&%20ethnicity.pdf
6) http://www.wolframalpha.com/input/?i=phillipines+ethnics ; http://en.wikipedia.org/wiki/Ethnic_groups_in_the_Philippines ; http://en.wikipedia.org/wiki/Ethnic_groups_in_the_Philippines#Ethnic_Identity.2C_Language_and_Genetic_Studies
7) http://www.ubos.org/onlinefiles/uploads/ubos/pdf%20documents/2002%20CensusPopnCompostionAnalyticalReport.pdf ; http://www.africa.upenn.edu/NEH/u-ethn.html ; http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Ethnic_groups_in_Uganda


Autor: Radek Král | středa 12.2.2014 22:02 | karma článku: 13.89 | přečteno: 1174x

Další články blogera

Radek Král

Uteč z Moravy a ze Slezska kdo můžeš!

Za posledních deset let uteklo z Litvy do zahraničí 12 % obyvatel. Rusko za dvacet porevolučních let ztratilo 9 % populace. Naše média líčí situaci v Litvě jako kritickou a alarmující.

13.12.2016 v 8:16 | Karma článku: 26.09 | Přečteno: 2082 | Diskuse

Radek Král

Obnovme Moravu, obnovme Čechy. Kraje jsou jen prázdné nádoby a trampolíny do Prahy

Nedávno mě pobavilo stěžování Pardubického hejtmana Martina Netolického na systém čerpání evropských dotací...

3.10.2016 v 20:51 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 1388 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Martin Braun

Sním či bdím? Idnes o konfliktu na hranicích pásma Gazy

Doslova šok pro mě před pár minutami připravila moje milovaná idnes.cz, která zveřejnila článek o aktuální situaci na hranicích Izraele s pásmem Gazy.

12.11.2018 v 18:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 | Diskuse

Vilém Barák

Obětujeme za Ukrajinu trochu svého sádla?

V souvislosti s "volbami" uspořádanými 11.11.2018 na území Luhanské a Dombaské oblasti Ukrajiny považuji za vhodné znovu otevřít téma agrese Ruska a nutnosti nepolevovat v jejím odmítání. Od roku 2014 se nic nezměnilo.

12.11.2018 v 14:34 | Karma článku: 21.30 | Přečteno: 778 | Diskuse

Ivan Zahrádka

Afghánské odcházení pana Lubomíra Zaorálka

Kdo má panu Zaorálkovi za zlé, že nechápe, že jeho historická chvíle pominula a že si i na tyto afghánské věci mohl a měl jaksi viditelněji vzpomenout v době, když byl ještě u moci?

12.11.2018 v 11:25 | Karma článku: 14.41 | Přečteno: 615 | Diskuse

Jan Dvořák

Nenechme se ohlupovat Babišovým populismem!

Premiér Babiš se v posledních dnech chová, jakoby sněmovní volby byly na spadnutí. Vyšrouboval populistické manýry na nejvyšší stupeň s cílem stát se absolutním miláčkem prostého davu.

12.11.2018 v 10:02 | Karma článku: 18.85 | Přečteno: 442 | Diskuse

Jaromír Petřík

Dopadne Milan Kundera stejně jako Jarek Nohavica?

Současný mainstream je nepříčetný ze setkání Andreje Babiše s Milanem Kunderou. Problém však je, že nejen Andrej Babiš se v minulosti zapletl s komunistickým režimem, Milan Kundera byl členem KSČ v letech 1948-1950.

12.11.2018 v 9:23 | Karma článku: 33.52 | Přečteno: 977 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2035
Jenom další Moravan, který chce znovu svoji zemi vidět jak hrdě kráčí vedle Čech a Slezska. Vzpřímeně a v samosprávném celku, nikoliv zmrzačenou na prosté kraje. WWW.NASAMORAVA.EU - FB.ME/NASA.MORAVA

Najdete na iDNES.cz