Pátek 3. dubna 2020, svátek má Richard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. dubna 2020 Richard

Hop Hop! Češi mistři v tom že se stydí za Čechy.

12. 02. 2014 22:02:07
Věděli jste že... ČR má největší podíl obyvatel na světě kteří neuvádějí žádnou národnost? (25,3%)

Dlouho ve mě hlodala domněnka ohledně posledních výsledků sčítání lidu. Kde se vzalo tolik nenárodních občanů našeho státu? Kde se vzalo těch cca 25% procent lidí kteří svoji národnost uvést nechtějí nebo jí ani nemají? Není v tom Česká republika nejlepší na světě? Možná je na vině i způsob sčítání? Mnozí Moravané si vzpomenou jak těsně před sčítáním se různé moravské organizace snažily prosadit zaškrtávací dotazník pro národnost.
Neuspěšně, ČSÚ s poukazem na obecné trendy tehdy vybralo prázdné pole k zápisu. Narozdíl od USA a Polska které zaškrtávací metodu používají, narozdíl od Slovenska které dokonce uvedlo Moravany v možnostech k zaškrknutí. Českým statistickým úřadem byl oproti tomu odmítnut i kompromisní návrh šíření informačního letáku o možnosti přihlášení se k libovolné národnosti, tedy i moravské. Obdobný leták ale rozšířila po velké části Moravy strana Moravané sama. Dodnes se ale i tak setkávám s lidmi kteří se dušují že kdyby o této možnosti věděli jejich volba by byla jasná: moravská.
Nicméně po posledních výsledcích sčítání lidu nebyli pravými vítězi Moravané kteří tak zásadně navýšili své počty (o cca 90%). Byla jimi hlavně masa Bezejmenných (nárust o cca 1400%). Jsou si rovni a všichni mají krásnou kolonku neudaná/neznámá. Těžko říct kdo to vlastně je. Možná je tam dost Romů, ale i těch co pokřikují Hop, kdo neskáče není Čech ožralí na náměstí a nebo intelektuálů kteří jsou nad národnost povzneseni. A nebo zvítězilo švejkovství společně s obavou o osobní údaje?
Nevím. A právě proto jsem se bezejmennou "národnost" rozhodl prozkoumat napříč světem. Již brzy se ukázalo že s lidmi kteří svojí národnost neudávájí/necití/nechtějí uvést prakticky nikde na světě sociologické a statistické průzkumy nijak důkladně nepracují. (Zdroje jsou uvedeny na konci článku.)
Metodika sčítání je ve všech zemí na světě trochu jiná. Obecně platí že největší podíl jiné (others), nespecifikované (unspecified) nebo dokonce neznámé (unknown) mají státy třetího světa (Uganda, Nepál, Indonesie, Kongo) nebo naopak vysoce kosmopolitní státy (Lichtenštejnsko, Monako)
To co se však v přehledových světových statistikách neříká je složení oné položky. Others/unspecified/unknown tak může zahrnovat bohatou různorodou smetánku ze všech zemí na světě nebo kmenově tříštěnou společnost. V některých zemích raději ani údaje o etnicitě nezjištují, pravděpodobně v zájmu stability státu (Filipíny) jinde se zjištuje spíše rasová příslušnost.(USA)
Česká republika se ale vymkla všem statistikám z kloubu. S 25,3% lidí kteří neuvedli svoji národnost nebo ji dokonce necítí s náskokem utíká všem zemím na světě. Jde o skutečně Bezejmenné? A nebo jsou to lidé kteří nemají být na co hrdi a necítí žádnou pozitivní sounáležitost s jinou skupinou obyvatel státu? Stačí se podívat třeba na dokument Země česká domov tvůj. Několik lidí tam odpovídá na otázku: "Si hrdý že jsi Čechem?" kategorickým "NE!" V takovém případě by se i původně jinak zamýšlené iniciativy jako www.stopcechum.cz dostávaly náhle do jiné a neironické pozice.
Možná je to nedůvěra spojená se znechucením. U politiky i státu platí to co u sportu: "Podívej vyhráli sme!"(MY) - "ONI to zas posrali". Hlasy vyzívající k bojkotu sčítání byly před 3 lety taktéž nebývalé silné. Na příkladu rytiřů Jedi si ale můžeme povšimnout že tato recese pravděpodobně tímto způsobem výsledky zkreslit nemohla.
Zajímavým údajem, který se bohužel nezjištuje by mohla být otázka: "Jakou národnostní volbu jste zvolili před 10 lety?" Variantě o vzpouře Bezejmených a znechucených z ostatních Čechů a jejich státu nahrává i že součet Bezejmenných a Čechů ze sčítání 2011 přesahuje počet Čechů z předchozího sčítání roku 2001 asi jen o 105tis. obyv. V tomto bodě se dostáváme i k jediné interpretaci kterou uvadí ČSÚ:

"Skupina osob, která neuvedla svou národnost, byla v podstatě rovnoměrně rozložena jak z hlediska území, velikosti obce bydliště, tak z pohledu základních charakteristik obyvatelstva (věk, pohlaví, vzdělání, ekonomická aktivita).
Z údajů posledního sčítání lze vyvodit závěr, že větší část osob, které neuvedly svou národnost, patřila v minulých sčítáních hlavně do skupiny osob s národností českou. Tato volba totiž zaznamenala proti sčítání 2001 největší absolutní propad."

Otázkou je nakolik nese vinu na vzniku Bezejmenných ve sčítání lidu i samotný atypicky zvolený dotazník společně s doplňující informací že pole je nepovinné. Tento zásah měl umožnit svobodnou volbu, spíše ale mohl deformovat výsledky. Pokud byl formulář příčinou takto vysokého počtu Bezejmenných, lze sčítání chápat i jinak než jako přesné součty nepřesných čísel? Interpretují statistici vůbec fakt existence Bezejmenných nějakým hlubším závěrem, než pár větami?
Pro nás Moravany mám jednu dobrou zprávu, tam venku možná každý čtvrtý člověk opustil svůj národ a nebo se za něj a jeho stát dokonce stydí. Na nás je abychom i třeba od úst k uším tyto lidi přesvědčili že na Moravě je přirozené být Moravanem. Podle sčítání roku 2011 se zdá že jsme na dobré cestě.
I pro české čtenáře však mám jeden dobrý konec. Navíc v duchu probíhající olympiády. Jó! Češi jsou zas mistři světa! Dokonce i v tom že nejsou Češi...

Údaje podle:
1) https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/2075.html#ez
2) http://vdb.czso.cz/sldbvo/#!stranka=podle-tematu&tu=30809&th=&v=&vo=H4sIAAAAAAAAAHVOu07DQBBcB4zzKgIFHb9gyR0dXGJbtvw4y74Y4YqDWDHIJMa-JFch0UBBCz0FZX4C8QW0VIiemhIuQUCBWGlXO6uZ2Zm_gVyVsH5Cp1SdsONctWiVebSQleeHx82DpxWomdDMx3Rg0iM2Lm1osKxMq2ycD3ixswuLas_qYnZEtxg0-pERBihEXnUG5wB_ONLPw5yOhqo9YukwLTde7-7fL662ayDZIE9pPkl5CZ1fnj85PUzLy_ntVuvm5boGwAthJv_zBDgXUSIL7y2jMJB8BoqFdR8TVDBYc7DesyOxNXVEcIwipC_ujYigGDvYtYUEC0z2gwR3Q5QITITOR5Zr6F9-cmyEibFMsPohikFb0M3Q-1YoBHX7roMY1G3d8EkQC0sFk16oaRr_BEvyccZ9AQAA&vseuzemi=null&void=
3) http://www.iussp.org/sites/default/files/event_call_for_papers/IUSSP%20Ethnicity%20Indonesia%20Poster%20Section%20G%202708%202013%20revised.pdf
4) http://de.wikipedia.org/wiki/Liechtenstein#Wohnbev.C3.B6lkerung
5) http://cbs.gov.np/wp-content/uploads/2013/10/Caste%20&%20ethnicity.pdf
6) http://www.wolframalpha.com/input/?i=phillipines+ethnics ; http://en.wikipedia.org/wiki/Ethnic_groups_in_the_Philippines ; http://en.wikipedia.org/wiki/Ethnic_groups_in_the_Philippines#Ethnic_Identity.2C_Language_and_Genetic_Studies
7) http://www.ubos.org/onlinefiles/uploads/ubos/pdf%20documents/2002%20CensusPopnCompostionAnalyticalReport.pdf ; http://www.africa.upenn.edu/NEH/u-ethn.html ; http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Ethnic_groups_in_Uganda


Autor: Radek Král | středa 12.2.2014 22:02 | karma článku: 14.72 | přečteno: 1183x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Karel Trčálek

Můžeme v boji proti čínské chřipce používat respirátory z Tchaj-wanu?

Já vím, že to zdejší milovníci čínské kuchyně, obzvláště pak netopýrů ve vlastní šťávě, neradi slyší, ale druhým největším světovým producentem roušek a respirátorů je Tchaj-wan

3.4.2020 v 18:49 | Karma článku: 11.35 | Přečteno: 195 | Diskuse

Karel Trčálek

Když naši bolševici řeší víc maršála Koněva než velkou vlasteneckou válku s koronavirem

Kroky starosty Prahy 6 nedávají našim bolševikům a euroantifašistům spát ani v době pandemie Covid-16

3.4.2020 v 17:47 | Karma článku: 16.77 | Přečteno: 313 | Diskuse

Jiřina Holotová

Stát nedokázal zabránit odstranění sochy Koněva a nemístné vtipkování starosty

„Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně. Ven jen s rouškou nebo jinou překrývkou úst a nosu,“ nemístně zavtipkoval na svém fb profilu starosta Prahy 6, kde dnes proběhlo odstranění sochy.

3.4.2020 v 16:41 | Karma článku: 40.66 | Přečteno: 1305 | Diskuse

Aleš Boháč

Rok to vydržet nejde!

Jedinou cestou, jak se vyhnout zahlcení zdravotnických zařízení a počítání velkého množství mrtvých je udržet stávající izolaci a ostatní nařízení až do doby, kdy bude k dispozici vakcína. To je ale nesmysl.

3.4.2020 v 16:18 | Karma článku: 6.45 | Přečteno: 258 | Diskuse

Jan Dvořák

Maršál Koněv se vzdal a nechal se transportovat

Tahanice kolem sochy maršála Koněva skončily. Jako nouze naučila Dalibora housti, tak nouzový stav byl ideální šancí pro konečné řešení maršálovy otázky. Z parku, kde by se tak krásně vyjímalo třeba parkoviště, byl Koněv odsunut.

3.4.2020 v 16:04 | Karma článku: 28.47 | Přečteno: 460 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2124
Jenom další Moravan, který chce znovu svoji zemi vidět jak hrdě kráčí vedle Čech a Slezska. Vzpřímeně a v samosprávném celku, nikoliv zmrzačenou na prosté kraje. WWW.NASAMORAVA.EU - FB.ME/NASA.MORAVA

Najdete na iDNES.cz